FORD 2018 FOCUS ST LINE 16

 • Nový Ford Focus bol vyvinutý úplne od začiatku a uvádza novú éru technológií,komfortu, priestoru a pôžitku z jazdy pre európskych zákazníkov vozidiel strednej veľkosti. Rozšírený modelový rad s novým dizajnom „zameraným na človeka“ obsahuje prvý crossover Focus Active aj luxusný Focus Vignale.
 • Nová technológia Stop & Go, systém rozpoznávania dopravných značiek a systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu uľahčujú jazdu v hustej premávke. So systémom prediktívneho osvetlenia zákrut a osvetlenia podľa značiek budú vodiči vidieť jasnejšie.
 • Prvý projekčný displej pre model značky Ford v Európe prináša väčšiu istotu za volantom. Aktívny parkovací asistent 2 umožňuje plne automatizované parkovacie manévre stlačením tlačidla.
 • Vďaka voliteľným režimom jazdy v štandardnej výbave, o 20 % vyššej torznej tuhosti a izolovanému nezávislému zaveseniu zadných kolies s nepretržitým riadením tlmenia – po prvýkrát pre Focus – zostane tento model na vrchole triedy z pohľadu jazdnej dynamiky a lepšieho komfortu.
 • V novom modeli Focus sa predstaví vstavaný modem FordPass Connect zaisťujúci pripojenie na cestách, bezdrôtová nabíjacia podložka, systém SYNC 3 s 8-palcovým dotykovým displejom a audiosystém B&O PLAY.
 • Zdokonalené zážihové motory EcoBoost a vznetové motory EcoBlue v spolupráci s novou osemstupňovou automatickou prevodovkou prinášajú 10 % zníženie spotreby paliva v celom modelovom rade.

 

KOLÍN NAD RÝNOM, Nemecko, 25. júna 2018 – Nový Ford Focus prináša záujemcom o rodinné vozidlá strednej veľkosti viac štýlu, priestoru a vyspelých jazdných technológií než kedykoľvek predtým.

Konštruktéri spoločnosti Ford vyvinuli v úzkej spolupráci so zákazníkmi nový päťdverový Focus hatchback a tiež praktickejší Focus kombi v osobitých verziách, z ktorých každá má svoju
vlastnú osobnosť – vrátane štýlovej verzie Focus Titanium, športovej Focus ST-Line a luxusnej Focus Vignale. Nový crossover Focus Active ponúka robustný štýl inšpirovaný vozidlami typu SUV, čo zahŕňa väčšiu svetlú výšku, strešné nosiče a dodatočné obloženie karosérie.

Nový Focus okrem toho prináša komplexný rad vyspelých jazdných technológií, ktoré vodičom uľahčujú jazdu v hustej premávke, poskytujú lepšiu viditeľnosť v tme a zároveň dokážu vozidlo
zaparkovať po jednoduchom stlačení a podržaní tlačidla, prípadne predísť nehode.

„Náš úplne nový Ford Focus je vrcholom technológie a príťažlivosti vo svojom segmente,“ povedal Joe Bakaj, viceprezident pre vývoj produktov v spoločnosti Ford of Europe. „Príležitosť postaviť úplne nové auto celkom od začiatku sa neobjavuje často. Tejto príležitosti sme sa chopili oboma rukami, aby sme vyvinuli to najlepšie cenovo dostupné rodinné auto strednej veľkosti.“

Športový a priestranný

Nový Focus má vďaka svojej športovej siluete najlepšie aerodynamické vlastnosti vo svojej triede. Jednotlivé verzie tohto športového a dynamického vozidla s dlhou kapotou a robustnými zadnými bokmi sa navzájom odlišujú jedinečnými prvkami, ako sú napríklad lesklé hliníkové detaily v exteriéri verzie Vignale, veľký spojler a otvorené prieduchy v prednej časti verzie STLine či kontrastné strieborné nájazdové kryty vpredu a vzadu vo verzii Active.

 

FORD 2018 FOCUS TITANIUM 07

V interiéri zasa prevládajú jednoduché, čisté línie, expresívne materiály a plynulo zapracované povrchy, vďaka čomu je cestovanie v modeli Focus teraz ešte príjemnejšie. Predné dvere po novom plynulo prechádzajú do prístrojovej dosky a vytvárajú obklopujúci efekt. Materiály mäkké na dotyk zasa navodzujú dojem vyššieho luxusu.

Dizajn spotrebiteľských výrobkov vyššej triedy sa odráža na leštených sklených a brúsených povrchoch. Medzi jedinečné prvky a materiály patrí povrchová úprava s jemnou štruktúrou dreva a luxusná koža vo verzii Vignale, športové efektné detaily z uhlíkových vláken a červené prešívanie vo verzii ST-Line a robustnejšie, textúrované materiály a povrchy vo verzii Active.

Nový Focus navyše poskytuje viac miesta pre cestujúcich aj batožinu. Vzdialenosť medzi prednými a zadnými kolesami sa predĺžila o viac ako 5 centimetrov, čo zaručuje cestujúcim na zadných sedadlách najviac miesta v oblasti kolien. Prínosom pre všetkých cestujúcich je širší interiér – vzadu pribudlo 6 centimetrov na úrovni pliec. Dojem priestrannosti navyše umocňuje aj dizajn zadných dverí. Okná na dverách sa natiahli viac dozadu, takže navodzujú pocit väčšej otvorenosti, zatiaľ čo otvárateľné panoramatické strešné okno vpúšťa do kabíny viac svetla.

Do batožinového priestoru nového Focusu kombi sa zmestí veľká klietka na psa aj bez sklopenia zadných sedadiel. Navyše sa doň ľahko dostanete. Vďaka funkcii bezdotykového otvárania stačí na otvorenie dverí batožinového priestoru jednoduchý pohyb kopnutia pod zadný nárazník. Okrem toho sa zjednodušil aj postup sklopenia zadných sedadiel – teraz sa sklopia už po jednoduchom potiahnutí spínača v batožinovom priestore.

 

Technológie, ktoré dodávajú istotu

Jazda s modelom Ford Focus na diaľniciach, v hustej premávke a v mestách je teraz ľahšia než kedykoľvek predtým. Prispievajú k tomu vyspelé asistenčné technológie pre vodiča, ktoré zvyšujú jazdný komfort a bezpečnosť a uľahčujú riadenie.

Adaptívny tempomat na udržiavanie primeraného odstupu od vozidla vpredu teraz zahŕňa tieto systémy:

 • Systém Stop & Go umožňuje úplne zastaviť vozidlo v hustej premávke. Ak zastavenie trvá kratšie ako 3 sekundy, vozidlo sa automaticky rozbehne. Ak zastavenie trvá dlhšie ako 3 sekundy, vodič môže stlačiť tlačidlo na volante alebo zošliapnuť plynový pedál a rozbehnúť sa.
 • Systém rozpoznávania dopravných značiek dokáže prispôsobiť rýchlosť vozidla podľa zákonných limitov, pretože sleduje dopravné značky obmedzenia rýchlosti a využíva informácie z palubného navigačného systému.
 • Systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu pomáha znižovať stres počas dlhých ciest tým, že vozidlo zostane v strede jazdného pruhu.

Systém adaptívneho predného osvetlenia Ford so systémom prediktívneho osvetlenia zákrut a osvetlenia podľa značiek po prvýkrát vopred upravuje svetelný lúč svetlometov a zaisťuje maximálnu viditeľnosť pred zákrutou, križovatkou alebo kruhovým objazdom. Pomocou dopredu nasmerovanej kamery monitoruje značenie jazdného pruhu až 65 metrov pred vozidlom a zaznamenáva dopravné značky kruhového objazdu, STOP a prednosti v jazde. Nový Focus okrem toho ponúka aj diaľkové svetlá bez oslňovania, ktoré zabraňujú náhodnému oslneniu ostatných vodičov a pomáhajú osvetliť väčšiu časť cesty v noci.

 

2018 FORD FOCUS DRIVE TITANIUM 31

 

Focus je tiež prvým vozidlom Ford v Európe, ktoré ponúka jeden z najjasnejších a najväčších projekčných displejov (HUD) na trhu, vďaka čomu môže vodič neustále sledovať cestu vpredu – užitočné informácie sa premietajú do jeho zorného poľa.

A aktívny parkovací asistent 2 ešte viac uľahčuje parkovanie. Ovláda radenie prevodových stupňov dopredu a dozadu, plynový a brzdový pedál a aj riadenie – a automaticky navedie vozidlo na kolmé alebo pozdĺžne parkovacie miesto iba o 1,1 metra dlhšie než samotné vozidlo. Vodič môže ovládať pohyb vozidla jednoduchým zaradením neutrálnej polohy a podržaním jediného tlačidla na stredovej konzole.

Medzi ďalšie technológie, ktoré pomáhajú vodičom modelu Focus predchádzať nehodám a odpútaniu pozornosti, patrí systém prevencie nárazov s funkciou rozpoznávania chodcov a cyklistov, asistent riadenia pri úhybnom manévri, systém monitorovania mŕtveho uhla so systémom upozornenia na križujúce vozidlá, širokouhlá spätná kamera, systém výstrahy pred jazdou v protismere a systém brzdenia po nehode.

„Spomeňte si, keď ste absolvovali vodičský test, ako veľmi ste sa museli sústrediť na bezpečnosť na ceste. Jazda je stále náročná – len sme si zvykli na tlak. Technológie ako Stop & Go a systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu znižujú požiadavky na vodičov, aby sa mohli sústrediť, boli menej stresovaní a sebaistejší za volantom,“ povedal Helmut Reder, riaditeľ globálneho radu vozidiel C spoločnosti Ford of Europe.

Výkonný a citlivý

Nový Focus prináša najviac zábavy za volantom spomedzi všetkých rodinných vozidiel strednej veľkosti. Dokonale prepracované nezávislé zavesenie zadných kolies je prvýkrát v ponuke s technológiou nepretržitého riadenia tlmenia (CCD), ktorá každé 2 milisekundy monitoruje podvozok, karosériu a zásahy do riadenia a brzdenia, aby mohla upraviť reakcie tlmenia pre skvelú kvalitu jazdy. Táto technológia okrem toho dokáže zaznamenať výmole a znižuje nepohodlie cestujúcich. Všetky modely Focus tiež disponujú možnosťou voľby jazdných režimov, ktoré upravujú charakter vozidla podľa jazdnej situácie.

Zákazníci si môžu vybrať z ponuky motorov:

 • oceňovaný 1,0-litrový zážihový motor Ford EcoBoost s výkonom 85, 100 a 125 koní – vďaka vylepšeniam dosahuje spotrebu paliva od 4,7 l/100 km a emisie CO2* na úrovni 107 g/km,
 • nový 1,5-litrový zážihový motor Ford EcoBoost s výkonom 150 a 182 koní – dosahuje spotrebu paliva od 5,3 l/100 km a emisie CO2 na úrovni 121 g/km,
 • nový 1,5-litrový vznetový motor Ford EcoBlue s výkonom 95 a 120 koní – dosahuje spotrebu paliva od 3,5 l/100 km a emisie CO2 na úrovni 91 g/km,
 • silný 2,0-litrový vznetový motor Ford EcoBlue s výkonom 150 koní – dosahuje spotrebu paliva od 4,4 l/100 km a emisie CO2 na úrovni 114 g/km.

Okrem toho si zákazníci môžu vybrať niektorú z manuálnych šesťstupňových prevodoviek, ktoré ponúkajú hladké radenie a kultivovaný chod, prípadne novú osemstupňovú automatickú prevodovku, ktorá sa dokáže prispôsobiť rôznym štýlom jazdy a zaručuje dokonale hladké radenie v tom najvhodnejšom okamihu.

 

2018 FORD FOCUS DRIVE VIGNALE 57

Lepšie funkcie pripojenia

Nový Focus prináša európskym zákazníkom technológiu zabudovaného modemu FordPass Connect, čím sa vozidlo premení na mobilný prístupový bod Wi-Fi s možnosťou pripojenia až 10 zariadení. Modem FordPass Connect podporuje aktualizácie Live Traffic pre navigačný systém
a pomocou mobilnej aplikácie FordPass umožňuje vodičom jednoducho vyhľadať vozidlo na rozľahlých parkoviskách nákupných centier, skontrolovať množstvo paliva, zamknúť a odomknúť vozidlo na diaľku či ho dokonca diaľkovo naštartovať.**

S novou bezdrôtovou nabíjacou podložkou pre kompatibilné smartfóny sa vodiči môžu zbaviť spleti nabíjacích káblov na stredovej konzole, pričom zariadenia môžu počas nabíjania zostať pripojené k systému komunikácie a zábavy SYNC 3 cez rozhranie Bluetooth. Systém SYNC 3 umožňuje vodičom ovládať funkcie audiosystému, navigácie, klimatizácie a pripojených smartfónov pomocou gest priblíženia a posunutia na 8-palcovom dotykovom displeji a pomocou jednoduchých hlasových povelov, pričom je kompatibilný s funkciami Apple CarPlay a Android Auto™. S novým audiosystémom B&O PLAY s výkonom 675 wattov si cestujúci užijú hudbu v maximálnej miere. Možno ju prehrávať cez FordPass Connect alebo zo smartfónu.

„Focus je stredobodom nášho záujmu v Európe už dve desaťročia. So svojím dizajnom, technológiami a zábavou pri jazde zhmotňuje všetko, čo majú naši zákazníci radi na značke Ford,“ povedal Steven Armstrong, viceprezident skupiny a prezident spoločnosti Ford Motor Company pre Európu, Stredný východ a Afriku. „Rodinné vozidlá strednej veľkosti si minulý rok ukrojili takmer pätinu z predaja v Európe. Focus ostáva stále rovnako dôležitý pre našu spoločnosť aj našich zákazníkov, a preto sme do vývoja úplne nového modelu investovali toľko energie. Stane sa jedným z najlepších vozidiel, ktoré sme kedy vyrábali.“

 

2018 FORD FOCUS DRIVE TITANIUM 06

 

2018 FORD FOCUS DRIVE VIGNALE 77

 

FORD 2018 FOCUS ACTIVE 03 b 1

 

FORD 2018 FOCUS VIGNALE 01

 

###

Android a Android Auto sú ochranné známky spoločnosti Google Inc.

FordPass Connect je voliteľným prvkom výbavy. Zabudovaný modem sa pripojí v momente dodania vozidla. Môžete sa rozhodnúť, aké údaje povolíte zdieľať. Táto technológia bude v roku 2018 dostupná vo vybraných krajinách, pričom ostatné krajiny budú nasledovať v roku 2019.

Prístup k funkcii Live Traffic je bezplatný počas prvých 2 rokov po zakúpení nového modelu Ford so systémom SYNC 3 s navigáciou, následne bude potrebné zaplatiť licenčný poplatok.

Funkcia Wi-Fi Hotspot (až do 4G) zahŕňa bezplatnú skúšobnú prevádzku bezdrôtového prenosu dát, ktorá sa začína v momente aktivácie a vyprší po 3 mesiacoch, prípadne po prenesení 3 GB dát, podľa toho, čo nastane skôr. Potom je potrebné zakúpiť si predplatné služby spoločnosti Vodafone. Bližšie informácie o dátových paušáloch nájdete na webových stránkach spoločnosti. Ak chcete využiť výhodu zabudovanej funkcie Wi-Fi hotspot, vozidlo Ford vyrobené v roku 2018 musí byť vybavené príslušným hardvérom a vyžaduje sa dátový paušál. Dátové pokrytie a služba nie sú k dispozícii všade a môžu sa uplatňovať aj podmienky vášho dátového paušálu, vrátane platných sadzieb za odosielanie správ a prenášanie dát.

* Uvedené hodnoty spotreby paliva/energie, emisií CO2 a dojazdu v elektrickom režime sú odmerané v súlade s technickými požiadavkami a špecifikáciami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 a (ES) 692/2008 v platnom znení. Údaje o spotrebe paliva a emisiách CO2 platia pre variant vozidla, a nie pre jednotlivé vozidlo. Použitý štandardný testovací postup umožňuje vzájomne porovnávať rôzne typy vozidiel od rôznych výrobcov. Na spotrebu paliva/energie, emisie CO2 a dojazdovú vzdialenosť na elektrický pohon má okrem technických vlastností vozidla vplyv aj štýl jazdy a iné netechnické činitele. CO2 je hlavný plyn vyvolávajúci skleníkový efekt a spôsobujúci globálne otepľovanie.

Od 1. septembra 2017 budú niektoré nové vozidlá typovo schválené podľa skúšobného postupu WLTP (celosvetovo harmonizovaný skúšobný postup pre ľahké vozidlá) podľa smernice (EÚ) 2017/1151 v platnom znení, čo je nový, realistickejší testovací postup na meranie spotreby paliva a emisií CO2. Od 1. eptembra 2018 WLTP úplne nahradí nový európsky jazdný cyklus (NEDC), čo je súčasný testovací postup. Počas vyraďovania postupu NEDC sa spotreba paliva a emisie CO2 podľa WLTP prepočítavajú späť podľa postupu NEDC. V porovnaní s predchádzajúcimi hodnotami spotreby paliva a emisiami bude existovať určitá odchýlka, pretože niektoré prvky testov sa zmenili, t. j. to isté vozidlo môže mať rozdielnu spotrebu paliva a emisie CO2.

** V regiónoch, kde to povoľuje zákon. Týka sa modelov Focus s osemstupňovou automatickou prevodovkou.

O spoločnosti Ford Motor Company
Ford Motor Company je globálna spoločnosť so základňou v meste Dearborn v americkom štáte Michigan. K jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing, predaj a servis komplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel, SUV a  elektrifikovaných vozidiel značky Ford, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. Zároveň poskytuje aj finančné služby prostredníctvom spoločnosti Ford Motor Credit Company a aktívne sleduje nové príležitosti na rozšírenie svojho podnikania investíciami do oblastí elektrifikácie, autonómneho riadenia a mobility. Spoločnosť Ford má približne 202 000 zamestnancov po celom svete. Viac informácií o spoločnosti Ford, jej produktoch a spoločnosti Ford Motor Credit Company nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com.

Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50 individuálnych trhoch a má približne 54 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovou účasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 69 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou iných spoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkuje spoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a 8 nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky Ford privezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená. Výroba v Európe sa začala v roku 1911.